مکان تفریحی در شیراز‎

۱۰ مکان دیدنی شیراز

۱۰ مکان دیدنی شیراز

شیراز بهار ایران …

بهار در شیراز، جشنی از رنگ و عطراست.اگر در فصل بهار قصد سفر دارید حقیقتا شیراز بهترین مقصد برای سفر است. شیراز بهاری در زیبنده ترین حالت خودش است همانطور که برای همگان عیان است شیراز و بهار و اردیبهشت و عطر بهارنارنج در خیابان ها و کوچه های این شهر تجربه ای ساده و در عین حال فراموش نشدنی برای همگان است .

بهار که میرسد ، شیراز جان تازه ای میگیرد. گویی زمین نقاشی بی نظیر میشود که با قلم موی جادویی طبیعت ، نقش های رنگارنگ بر آن نقش بسته است . از نغمه دلنشین بلبلان در باغهای دلگشا تا عطر خوش بهار نارنج در کوچه پس کوچه های شهر ، همه چیز نوید زندگی و شادمانی می دهد.

بهار در شیراز،فصلی برای شادی و شادمانی است. فصلی برای رها شدن از غم و اندوه و غرق شدن در زیبایی های بی نظیر طبیعت است. اگر به دنبال تجربه ای بی نظیر از بهار هستید ، شیراز بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

در ادامه این گزارش به معرفی  ۱۰ مکان دیدنی شیراز در فصل بهار میپردازیم:

 

۱٫باغ ارم ، باغ گیاه شناسی

نشانی: شیراز | خیابان ارم

باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی است که  قدمتی ۹۰۰ ساله دارد و یکی از زیباترین باغهای ایران است و بهترین زمان بازید از این باغ فصل بهار است که شکوفه های رنگارنگ و عطر دلنشین گلها ، این باغ را به مکانی رویایی تبدیل میکند.

10 مکان دیدنی شیراز
10 مکان دیدنی شیراز

این باغ شامل چندین بنای تاریخی و یک باغ گیاه شناسی است در آن انواع درختان و گیاهان از جمله سرو،کاج ، افرا ، بید مجنون، نارنج و گلهای مختلف وجود دارد .

 

۲٫باغ دلگشا ، نگینی در دل شیراز

شیراز|دامنه کوه فهندژ|در نزدیکی آرمگاه سعدی

باغ دلگشا،نگینی در دل شیراز ،با قدمتی دیرینه که به دوره ساسانیان باز میگردد، گویی از دل تاریخ سربراورده و باشکوه وزیبایی خود ،هر گردشگری را مجذوب خود میکند.این باغ که در نزدیکی آرمگاه سعدی واقع شده، در دامنه کوهستان قرار دارد و چشم اندازی بی نظیر از شهر شیراز را به نمایش میگذارد.

در زمان تیمور گورکانی ، این باغ در اوج آبادانی خود بود، به گونه ای که تیمور با دیدن آن دستور ساخت باغی با همین نام در سمرقند را داد.این مکان در فصل بهار بسیار زیباست ، بیش از ۳ هزار درخت بهار نارنج در اردیبهشت شکوفه میزنند و این باغ را به خوش عطر ترین جای جهان تبدیل میکند.

باغ دلگشا برخلاف باغ ارم و باغ نظر از گزند تاریخ و تخریب درامان بود و الگوی باغ ایرانی آن همچنان به چشم میخورد. وقتی بالاخره از پیاده‌روی بهارانه و استشمام عطر بهارنارنج فارق شدید، سروقت عمارت باغ بروید. این مکان حالا به موزه رادیو و اشیا تاریخی مربوط به آن تبدیل شده‌است.

 

۳٫آرامگاه سعدی:

نشانی:انتهای خیابان بوستان|کنار باغ دلگشا

آرامگاه سعدی یکی از زیباترین مکان ها برای بازدید در بهار است باغ های پر از گل هستند و هوای ملایم بهاری بسیار این فضا را دلپذیر میکند. خود آرامگاه یک شاهکار معماری است مکانی آرام و صلح آمیز برای تامل است.

10 مکان دیدنی شیراز
10 مکان دیدنی شیراز

آرامگاه خود بنایی هشت ضلعی با گنبدی فیروزه ای است.در داخل مقبره ، سنگ قبر سعدی قرار دارد که با کاشی کاری و خطاطی تزئین شده است که آیاتی از قرآن و اشعار سعدی را به نمایش میگذارند.

 

 

۴٫باغ جهان نما

نشانی: شیراز | ضلع شرقی خیابان حافظ | بالاتر از میدان حافظیه

باغ جهان نما در بهار منظره ای دیدنی است. درختان سرسبز ،گلهای رنگارنگ و صدای آب روان ، فضایی دلنشین و آرامش بخش را برای بازدیدکنندگان ایجاد میکند . این باغ در بهار مملو از گلهای رنگارنگ از جمله لاله ،بنفشه و یاسمن است. این باغ مکانی ایده آل برای تفریح و گذراندن وقت با خانواده و دوستان است .میتوانید در این باغ قدم بزنید و از زیبایی طبیعت لذت ببرید .

در مرکز باغ جهان نما یک عمارت کلاه فرنگی وجود دارد این عمارت حالا موزه آثار تاریخی و هنری است.

جالب است بدانید این باغ تماشایی در فاصله ۶۰۰ متری آرامگاه حافظ قرار دارید و شما میتوانید یک روز را برای بازدید از این دو مکان اختصاص دهید.

 

۵٫حافظیه

نشانی: شیراز |منطقه ۳| خیابان حافظیه

بی شک زیارت آرامگاه حافظ در هر فصلی دیدنی و لذت بخش است ولی حافظیه در بهار ، گویی نگاره ای از بهشت بر زمین است.

درختان سربه فلک کشیده سرو و نارنج ، باشکوفه های معطر خود،فضایی شاعرانه و روح نواز را خلق میکنند. نسیم ملایم بهاری ، عطر خوش بهار نارنج را در تمام محوطه پراکنده میکند و گویی روح انسان را جلا میدهد.حوض های پر آب و زلال که انعکاسی از آسمان صاف و آبی را به نمایش میگذارد . باغچه های حافظیه در فصل بهار پر است از گلهای زیبا و خوشبو است که فضایی پر طراوت و شادابی را به وجود می آورند.برخی در کنار آرامگاه حافظ فال میگیرند و دنبال راز و نیاز با شاعر بلند آوازه ایران هستند و برخی در محوطه باغ قدم میزنند و از فضای عارفانه ای که در این مکان جریان دارد لذت میبرند.

 

۶٫باغ عفیف آباد شیراز

نشانی: شیراز | خیابان قصرالدشت |  بالاتر از باغ رحمت آباد، |خیابان عفیف آباد

باغ عفیف آباد که به باغ گلشن هم معروف شده یک از جاذبه های بهاری شیراز است . این باغ یکی از تماشایی ترین باغهای شیراز است که به سبک ایرانی باغ آرایی شده و یک عمارت مجلل در مرکز این باغ قرار دارد  که در دو طبقه ساخته شده و دارای ۳۰ اتاق است و در حال حاضر به عنوان موزه نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

10 مکان دیدنی شیراز
10 مکان دیدنی شیراز

این باغ در دوران صفویه احداث شده و در طول تاریخ ،محل سکونت پادشاهان و بزرگان ایرانی بوده است .

 

۷٫باغ نارنجستان قوام

نشانی: شیراز | خیابان لطفعلی خان زند | فلکه غدیر

باغ نارنجستان قوام یادگاری از دوران قاجاراست که در سال ۱۲۵۷ به دستور علی محمد خان قوام ساخته شد و در ابتدا به عنوان دارالحکومه و محل انجام امور سیاسی و نظامی مورد استفاده قرار میگرفت . این باغ عمارتی باشکوه با معماری بی نظیر و باغی سبز و دلبازدارد  که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است.

باغ نارنجستان قوام شیراز
10 مکان دیدنی شیراز

لازم به ذکر است که در نزدیکی نارنجستان قوام ، جاذبه های دیگری مانند مسجد نصیر الملک،خانه زینت الملوک قراردارند که بازدید از آنها در فصل بهار خالی از لطف نیست .

 

  1. باغ گلهای شیراز

نشانی:شیراز|معالی آباد|بلوار بهشت |محله منصور آباد|خیابان شهید محمدی

باغ گلهای شیراز در اردیبهشت سال ۱۳۹۸ افتتاح شد و از آن زمان همواره مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است . در ورودی این باغ گلها، رز رونده و آبشار طلایی از شما استقبال میکنند . زمانی که قدم در این باغ میگذارید گویی وارد بهشت کوچکی شده اید که در دوسمت مسیر پیاده روی گلهای رنگارنگ هم قدم ب شما میشوند .مسیر این باغ دارای سراشیبی و سرازیری هایی است که در نهایت در قلب این باغ شما را به دریاچه کوچکی میرساند که طراوت بینظری دارد و اطراف این دریاچه بیدهای مجنون با هر نسیم به این سو و آن سو میروند.

زیبایی این باغ در فصل بهار به اوج خودش میرسد و گلها باغ در این فصل از سال باز میشوند و جذابیت این باغ رو دو چندان میکند. از اواخر فروردین و در ماه اردیبشهت ، بیشترین تعداد گردشگران به بازدید از این باغ میروند.

 

۹٫روستای قلات شیراز

نشانی : ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز

روستای قلات ، روستایی ییلاقی با قدمتی بیش از هزار سال از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز است. این روستا از دو بخش بافت جدید و قدیم تشکیل شده است ، بافت جدید در ابتدای قلات  قرار دارد و پس از عبور از این بخش و خیابان قزل ارسلان به بافت قدیمی و دیدنی این روستای تاریخی می رسید.

10 مکان دیدنی شیراز
10 مکان دیدنی شیراز

این روستای پلکانی درکنار چشمه ای زیبا و در میان انبوهی از درختان و باغ های سرسبز در جاده یاسوج-شیراز واقع شده است و در نزدیکی کوه قلات(کوه سرخ) قرار گرفته به گونه ای که این کوه مانند یک دیوار بزرگ از جهات جنوب ،شرق و غرب این روستا را در برگرفته است و این روستا فقط از قسمت شمال قابلیت دسترسی دارد.این روستا حتی در تابستان از آب و هوای خنکی برخوردار است و سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از سرتاسر ایران است.

 

۱۰٫تخت جمشید

فارس|شهرستان مرودشت|میدان تخت جمشید

تخت جمشید مشهور ترین جاذبه شیراز و به قطع ایران است که دیگر نیازی به معرفی ندارد. این مکان تاریخی به دلیل قرار گرفتن در فضای باز در فصل تابستان بدلیل آفتاب مستقیم و گرمای شدید گذر از محوطه تخت جمشید آزاردهنده میشود و همچنین در فصل پاییز و زمستان هم با غروب خورشید سرمای هوا کیفیت بازدید را برای شما پایین می آورد ، درنتیجه بهترین فصل برای بازدید از تخت جمشید فصل بهار است تا بتوان به اندازه کافی از این بنای تاریخی لذت برد.

 

 

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید