گرم‌ترین سال تاریخ

سال ۲۰۲۳، گرم‌ترین سال تاریخ شد

سال ۲۰۲۳، گرم‌ترین سال تاریخ شد

جهانگردان : موسسه تغییرات اقلیمی کوپرنیک (C3S) می‌گوید ماه سپتامبر ۲۰۲۳، گرم‌ترین سپتامبر تاریخ از زمان صنعتی شدن جهان است.

به گزارش یورو نیوز، سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک که وابسته به اتحادیه اروپا است، اعلام کرد که میانگین دمای جهانی در ماه اکتبر، رکورد قبلی در اکتبر سال ۲۰۱۹ را با اختلاف زیادی شکست.

بر اساس این گزارش، میانگین میزان دمای هوا در جهان در ماه اکتبر، ۱.۷ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین همان ماه در سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ است که کوپرنیک از آن به عنوان دوره پیش از صنعتی شدن نام می‌برد.

این عدد تنها یک دهم درجه کمتر از رقم تعیین شده ۱ و نیم درجه‌ای است که در توافقنامه آب و هوای پاریس تاکید شده بود که تا پایان قرن جاری میلادی نباید دمای هوا از آن فراتر برود.

گرم‌ترین سال تاریخ
گرم‌ترین سال تاریخ

در بخشی از بیانیه موسسه کوپرنیک آمده است که دمای هوا در سپتامبر سال جاری، ۱.۷۵ درجه بیشتر از دوره پیش از صنعتی‌شدن در نیمه‌دوم قرن نوزدهم بوده است. همچنین میانگین دمای هوا در این ماه ۰.۹۳ درجه بالاتر زمان اندازه‌گیری درجه هوا بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۲، بوده است.

دانشمندان می‌گویند که تغییرات اقلیمی اصلی‌ترین دلیل گرم‌تر شدن هوا است که به ناهنجاری‌های اقلیمی و آب و هوایی و جاری شدن سیل و و گرم‌تر شدن اقیانوس‌ها می‌انجامد. پیش‌بینی می‌شود سال ۲۰۲۳ به گرم‌ترین سال تاریخ تبدیل خواهد شد.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید