نرخ گذاری بلیط هواپیما

نر‌خ‌گذاری بلیط هواپیما آزاد و شناور می‌شود

نر‌خ‌گذاری بلیط هواپیما آزاد و شناور می‌شود

جهانگردان : مصوبه ستاد تنظیم بازار در خصوص قیمت‌گذاری بلیط هواپیما که منجر به مسدود شدن برخی پلتفرم‌های آنلاین فروش بلیط شده بود از سوی دیوان عدالت اداری باطل شد. دیوان عدالت اداری در رای خود عنوان کرده است «نرخ‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل هوایی در قلمرو نرخ‌گذاری تکلیفی دولت قرار نمی‌گیرد و اصل بر این است که عرضه و تقاضا نرخ خدمات را تعیین می‌کند.»
به‌گزارش پیوست، طبق رای دیوان عدالت اداری، احکام برنامه ششم و برنامه پنجم توسعه بر آزادبودن نرخ‌گذاری بلیط هواپیما دلالت دارند از همین رو اساسا نرخ‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل هوایی در قلمرو نرخ‌گذاری تکلیفی دولت قرار نمی‌گیرد و اصل بر این است که عرضه و تقاضا نرخ خدمات را تعیین می‌کند.

طبق این رای، نرخ‌گذاری بلیط هواپیما از طریق شرکت‌های هواپیمایی و براساس نیاز بازار و میزان تقاضا در بازار صورت خواهد گرفت. در برنامه پنجم توسعه برای اولین بار آزادسازی نرخ‌گذاری بلیط هواپیما پیش‌بینی شده بود اما این قانون از سوی سازمان هواپیمایی کشوری به‌صورت کامل اجرا نشد و در دوره‌هایی کف و سقف قیمت از سوی این سازمان تعیین می‌شد. این رویه سازمان هواپیمایی به‌صورت مرتب با اعتراض شرکت‌هایی هواپیمایی و انجمن آنها مواجه می‌شد.

انجمن شرکت‌های هواپیمایی در ابتدای امسال با توافق شرکت‌های هواپیمایی، نرخ‌نامه پیشنهادی خود را برای تمامی شرکت‌های هواپیمایی ارسال کرد و در آن زمان تقریبا افزایش ۵۰ درصدی بلیط هواپیما در پروازها پیش‌بینی شده بود اما این نرخ‌گذاری با مخالفت سازمان هواپیمایی کشوری روبه‌رو شد و در نهایت این افزایش قیمت منجر به مسدود شدن تعدادی از سایت‌های فروش بلیط هواپیما شد.

رئیس سازمان هواپیمایی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که نرخ‌گذاری بلیط هواپیما باید براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار صورت گیرد و در نهایت نرخ‌نامه انجمن هواپیمایی را ابطال و نرخ‌نامه خود را به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ کرد؛ حال طبق مصوبه دیوان عدالت اداری نرخ‌گذاری بلیط هواپیما باید از طریق بازار انجام شود و دولت تکلیفی در این نرخ‌گذاری ندارد.

نرخ گذاری بلیط هواپیما
نرخ گذاری بلیط هواپیما

هر چند سازمان هواپیمایی کشور نرخ‌نامه جدیدی را از ابتدای امسال به شرکت‌های هواپیمایی و پلتفرم‌ها ارسال کرده بود اما عملا این نرخ‌نامه بیشتر باید از سوی سایت‌های فروش بلیط و پلتفرم‌ها رعایت می‌شد و شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌ها در نهایت با نرخ‌های بالاتر اقدام به فروش بلیط می‌کردند.

در تیرماه گذشته سازمان هواپیمایی کشوری ۱۹ سایت فروش بلیط هواپیما را به دلیل گران‌فروشی مسدود کرد و پیش از آن نیز مجوز علی‌بابا را با همین بهانه تعلیق کرده بود؛ هر چند که این مشکل پس از چند روز و با نشان‌داده نشدن قیمت‌هایی که بیشتر از نرخ مصوب بودند به پایان رسید اما عملا امکان فروش بلیط را به‌صورت آنلاین محدود و به بازار سنتی واگذار کرد.

نرخ گذاری بلیط هواپیما
نرخ گذاری بلیط هواپیما

حال براساس رای دیوان عدالت اداری، طبق قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین قانون برنامه ششم توسعه، باید نسبت به واقعی شدن نرخ بلیط خدمات هوایی اقدام کند. به‌نظر می‌رسد، با این رای امکان نمایش دادن انواع نرخ بلیط برای پلتفرم‌ها و سایت‌های فروش بلیط هواپیما نیز فراهم خواهد شد. انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز بار دیگر با همکاری شرکت‌های هواپیمایی، نرخ‌نامه پیشنهادی خود را برای شرکت‌های هواپیمایی ارسال کرده است تا شرکت‌ها با تبعیت از آن نرخ‌نامه در محدوده مشخصی نرخ بلیط را تعیین کنند.

هنوز مشخص نیست که این رای مورد پذیرش سازمان هواپیمایی کشوری قرار خواهد گرفت یا در نهایت دوباره این سازمان قیمت‌های مصوب خود را به این شرکت‌ها ابلاغ خواهد کرد.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید