BC 32 scaled غذای هواپیما

غذای هواپیما و باید ها و نباید ها

اطلاعاتی جالب راجع به غذای هواپیماها و نباید های غذایی در پرواز 

غذا یکی از مهم ترین جنبه های هر سفر است و تجربه غذاهای جدید می تواند باعث لذتبخش تر شدن سفر شوند. کسانی که با هواپیما سفر می کنند اهمیت غذای هواپیما را به خوبی می دانند. برخی افراد عاشق غذای هواپیما هستند و به نظر بعضی دیگر غذای هواپیما طعم بدی ندارند.

غذای هواپیما یکی از دغدغه های هر ایرلاین است و هر مسافر نظر متفاوتی در مورد آن دارد. این که بتوان غذایی آماده کرد که نظر همه مسافران را جلب کند واقعا کار دشواری است. بسیاری از مسافران خیلی برایشان فرقی نمی کند چه غذایی بخورند و هرچه در هواپیما سرو شود را می خورند. در حالی که برخی دیگر حساسیت های بیشتری دارند و از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنند.

غذای هواپیما برای  اولین بار در ۱۱ اکتبر ۱۹۱۹ غذای از پیش آماده شده در پرواز لندن به پاریس سرو شد اما اولین آشپزخانه در هواپیما در سال ۱۹۳۶ و توسط هواپیمایی “یونایتد ایرلانز” راه‌اندازی شد.

تمام غذاهای هواپیما به دلیل قوانین امنیتی و بهداشتی روی زمین تهیه و آماده می شوند. از آنجا که اکثر هواپیماها آشپزخانه و ابزارآلات مناسبی ندارند غذاها از قبل آماده می شود و تنها قبل از سرو در هواپیما گرم می شود. البته هیچ چیز جای غذای تازه را نمی گیرد، اما به دلایل امنیتی هرگونه شعله آتش خطری جدی برای هواپیما و امنیت پرواز محسوب می شود. بنابراین ایرلاین ها با قرار دادن فرهای ویژه غذاهای آماده را تا زمان سرو گرم نگه می دارند. غذای خلبان باید متفاوت از غذای کمک خلبان باشد. در بین شرکت‌های هواپیمایی این مساله امری کاملا ضروری به شمار می‌رود چرا که در صورت مسمومیت می‌توان مانع از بروز هر گونه حادثه دلخراش شد. هم چنین در صورت اصرار خلبان و کمک خلبان به خوردن یک نوع غذا، آنها باید در زمان‌های متفاوتی که از آن به عنوان “زمان امن” یاد می‌شود، از یک نوع غذا مصرف کنند.

اگر فکر می‌کنید که غذای سرو شده در هواپیما طعم غذای مشابه در روی زمین را ندارد به این دلیل است که شما به محض ورود به جو حس چشایی‌تان را از دست می‌دهید. به گفته یکی از مدیران شرکت امریکن ایرلاین، حس بویایی و چشایی اولین حواسی هستند که شما آنها را در ارتفاع نزدیک به ۱۰ هزار متر از دست می‌دهید.

اطلاعاتی جالب راجع به غذای هواپیماها و نباید های غذایی در پرواز 

بنابر مطالعات انجام شده از سوی مرکز آلمانی فرونهوفر، زمانی که وارد هواپیما می‌شوید در درجه اول هوای داخل بر روی حس بویایی شما تأثیر می‌گذارد و همزمان با بالارفتن هواپیما تا ارتفاع ۱۰ هزار متری فشار هوا به صورت تدریجی کاهش یافته و رطوبت هم به کمترین درجه ممکن یعنی نزدیک به ۱۲ درصد می‌رسد.

کاهش فشار هوا و رطوبت از میزان حس چشایی شما تا ۳۰ درصد می‌کاهد. بدین ترتیب با کاهش حس بویایی و چشایی ما غذایی بی طعم و بی بو را میل می‌کنیم. هم چنین بر اساس این تحقیقات صدای موتور هواپیما نیز بر حس چشایی تأثیر گذاشته و باعث می‌شود تا ما غذا را بی نمک و یا بی مزه بدانیم. برخی مهمانداران توصیه می‌کنند برای اینکه غذای داخل هواپیما برای شما مزه‌ دار باشد می‌توانید از نمک و ادویه کنار غذا استفاده کنید یا کمی نمک و ادویه به همراه داشته باش

تاخیر پرواز باعث دورریز غذاها می شود!

قبل از هرچیز باید بگوییم که بعد از سرو غذا هر مقدار غذا که باقی مانده باشد دور ریخته می شود که باعث هدر رفت حجم زیادی غذا می شود! تاخیر در پرواز مطمئنا یکی از بدترین اتفاقاتی است که برای مسافران ممکن است پیش بیاید.

اما تاخیر در پرواز تنها باعث به هم ریختن برنامه سفر شما نمی شود؛ بلکه باعث خراب شدن و دورریز تمام غذاهای هواپیما می شود. برای حفظ امنیت و سلامت مسافران قوانین سختگیرانه ای در مورد تهیه و سرو غذاها وجود دارد. به این ترتیب، در صورتی که پروازی بیش از ۶-۸ ساعت تاخیر داشته باشد کلیه غذاها و مواد غذایی آماده شده باید دور ریخته شوند و دیگر قابل استفاده نیستند! این مورد یکی از عجیب ترین حقایق در مورد غذای هواپیما و یکی از ناراحت کننده ترین آن هاست.

این امر، منجر به دور ریختن حجم بسیار بالایی غذا می شود و تصور کنید روزانه چند پرواز با تاخیر مواجه می شوند؟! اگر به صورت کلی بخواهیم حساب کنیم روزانه چندین تن غذا دست نخورده دور ریخته می شوند و این مورد واقعا اسراف ناراحت کننده ای است. اما به هرحال این قوانین برای سلامت مسافران ضروری به نظر می رسند و وقتی هواپیما پس از تاخیر آماده پرواز بشود کلیه غذاها با غذاهای جدید جایگزین می شوند کارکنان هواپیما نمی توانند از باقیمانده غذاها استفاده کنند! اگر من مهماندار بودم احتمالا غذاهایی که دست نخورده باقی مانده بود را با خودم به خانه می بردم! اما جالب است بدانید که قوانینی در این مورد وجود دارد که این کار را ممنوع و غیرقانونی اعلام می کند.

حتی اگر چند غذای دست نخورده باقی مانده باشد تمام آن ها باید دور ریخته شوند و کارکنان و مهمانداران نمی توانند آن ها را برای مصرف به خانه ببرند. این مورد در عین حال که یکی از جالب ترین حقایق در مورد غذای هواپیما است اما به نظرم یکی از مسخره ترین آن ها نیز هست. اکثر ایرلاین ها در آمریکای شمالی، اروپا و استرالیا در مورد این قوانین بسیار سختگیر هم هستند و نظارت دقیقی به عمل می آورند تا مطمئن شوند هیچ کس به غذاهای مانده دست درازی نمی کند. حتی برخی ایرلاین ها پا را از این هم فراتر می گذارند و در صورتی که یکی از کارکنان سعی در سرقت غذاها داشته باشد او را اخراج می کنند! چرا چنین قانون مسخره ای وجود دارد؟ ما هم نمی دانیم!

آیا می دانستید شغلی به نام منتقد غذای هواپیما وجود دارد؟!

این هم یکی از عجیب ترین و جالب ترین حقایق در مورد غذای هواپیماست. آیا به ذهنتان هم خطور می کند که افرادی به عنوان منتقد غذای هواپیما واقعا وجود داشته باشند؟ اما چنین افرادی وجود دارند و ظاهرا درآمد خوبی هم از این راه کسب می کنند. بسیاری از ایرلاین برای ارتقای کیفیت غذاهایشان از نظرات و انتقادهای این افراد بسیار استفاده می کنند و خط مشی های خود را بر اساس نظرات آن ها تغییر می دهند.

غذا نخوردن در طول پرواز برای سلامتی شما مضر است! اگر از غذای هواپیما بدتان می آید یا به نظرتان بهتر است در طول پرواز چیزی نخورید در اشتباه هستید! یکی از جالب ترین حقایق در مورد غذای هواپیما این است که غذا نخوردن در طول پرواز برای سلامتی شما مضر است. امتناع از غذا خوردن و گرسنگی در طول پرواز باعث می شود قند خونتان پایین بیاید که در نتیجه منجر به ایجاد حس خستگی، ضعف و لرز می شود.

غذا نخوردن همچنین باعث میگرن و تغییرات خلق و خو نیز می شود. مهم تر از همه غذا نخوردن می تواند یکی از شایع ترین معضلات پرواز یعنی جت لگ را تشدید کند. بنابراین دفعه بعد که با هواپیما پرواز کردید برای سلامتی خودتان هم که شده هر غذایی را که برایتان سرو شد بخورید.

دانستن اینکه قبل یا درطول پرواز چه چیزی بخورید می تواند نتایج متفاوتی برایتان داشته باشد.

به گزارش مجله سفر کارشناسان تغذیه برای داشتن پروازی راحت و بدون مشکل پیشنهادهایی دارند.

مسافت کوتاه -۱ تا ۳ ساعت

خوردن یک وعده غذایی غنی از پروتئین مانند املت ۳ تخم مرغی قبل از پرواز به تثبیت قند خون شما کمک می کند.

همچنین استفاده از میوه های تازه ،آجیل ،چای گیاهی نیز پیشنهاد می شود.

مسافت متوسط-۳ تا ۵ ساعت

یک اسموتی شیر نارگیل یا دیگر سبزیجات و میوه ها بدنتان را هیدراته نگه می دارد.از مصرف سدیم زیاد خودداری کنید.موز و آواکادو قبل از پرواز نیز پیشنهاد می شود.

مسافت طولانی-بیش از ۵ ساعت

قبل از پروازهای طولانی حتما مواد غذایی تازه مصرف کنید.ماست ،پرتقال و سبزیجات رنگ روشن برای افزایش ویتامین C پیشنهاد می شود.

در آخر از خوردن غذاهای پر نمک ،پر شکر و تند پرهیز کنید.چنانچه غذای هواپیما برایتان مناسب نیست سالاد مناسبی با خود همراه داشته باشید.

چند نمونه از غذاهایی که بهتر است مصرف نکنید:

غذاهای سرشار از پروتئین

مصرف غذا هاي سرشار از پروتئین مثل تخم مرغ، پودرهای پروتئین یا گوشت گذشته از پرواز انتخاب خوبی نیست از این رو که میکروب هایي ساخت میکنند که موجب گاز سولفید هیدروژن می شوند. گرچه تقریبا ۳ تا ۵ ساعت طول می‌کشد تا این گاز در بدن شما ساخت شود، بنابراین اگر سفر شما ۱ تا ۲ ساعت پس از مصرف این غذاست، اشکالی ندارد اما برای پروازهای بلند مدت بهتر هست که از خوردن مواد حاوی پروتئین خودداری کنید.

آجیل

آجیل هایي چون بادام، شاه بلوط، کتان، فندق و پسته سرشار از فیبرهای قابل تخمیر می باشند که جزو مواد نخست گاز روده به حساب می‌آیند. اگر چه این مواد برای بدن بسیار خوب و لازم می باشند اما منجر به ساخت گاز روده می شوند. مشکل این جاست که هر چه ارتفاع و فشار هوا بیشتر می‌شود، گاز روده شما نیز افزایش می یابد.

میوه های خشک

بیشتر میوه هاي خشک، به خصوص اگر به مقدار زیادی مصرف شوند، موجب ساخت سوربیتول و فیبر و به تبع گاز روده می‌شود.

اکثر میوه های خشک، موجب تولید سوربیتول و فیبر و به تبع گاز روده می شود.

آدامس بدون قند و نعنایی

این مواد دارای الکل هاي قندی از جمله زایلیتول، مانیتول و سوربیتول می باشند که هضم غذا را سرعت می بخشند. از این رو ممکن هست که شما احساس نفخ یا اسهال کنید. مطمئنا شما هم دوست ندارید که در این شرایط در هواپیما به سر برید.

نخود

اگر چه این ماده اسنک بسیار مقوی و سالمی هست اما بعنوان اسنکی برای سفرهای هوایی اصلا انتخاب خوبی نیست. حتما میدانید که حبوبات، به خصوص نخود، موجب ایجاد گاز معده می‌شوند. بنابراین بهتر هست که گذشته از پروازتان از خوردن این مواد به شدت بپرهیزید.

بهتر است که قبل از پروازتان از خوردن حبوبات به شدت بپرهیزید

چیپس

چیپس نه تنها ارزش خوراکی ندارد بلکه سرشار از چربی و نمک نیز هست. این ماده به علت نمک زیادی که دارد موجب ورم دست ها و پاها می‌شود. به علاوه ممکن هست پس از مصرف آن نشانه هایي از رفلکس اسید را نیز دیدن کنید. بنابراین اگر نمی خواهید که در طول پرواز چنین مشکلاتی گریبان تان را بگیرد، از خوردن چیپس گذشته از سفرهای هوایی تان خودداری کنید.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید