چهارفصل ایران کی و کجا بریم سفر؟

کی و کجا بریم سفر؟

هر فصل سال کجا بریم سفر؟

چهار فصل بودن یکی از مزیت های زندگی در کشور ایران است، و هر زمان فکر سفر به سرمان بزند، فرقی نمی کند در کدام ماه یا فصل سال باشیم، همیشه یک مقصد بسیار جذاب برای سفر وجود خواهد داشت.  در این مطلب   بهترین مقاصد ایران در هر فصل را برای شما آورذه ایم تا به راحتی مقصد سفر بعدی خودتان را مشخص کنید پس با جهانگردان همراه باشید.

 

بهترین مقاصد سفر در فصل بهار

 به جرات می توان گفت که هیچ فصلی به اندازه بهار حال و هوای سفر ندارد. در فصل بهار فرصت استفاده از بهترین هوای سال است و هیچ چیز بهتر و بیشتر از سفر در فصل بهار جذابیت ندارد. 

چهارفصل ایران کی و کجا بریم سفر؟

در فصل بهار از کدام شهر ایران دیدن کنیم؟

اولین شهری که در فصل بهار حتماً باید از آن دید شهر شعر و ادب و تاریخ ایران یعنی شیراز است. شهری که پر از زیبایی های تکرار نشدنی است. شیراز جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیار زیادی دارد و بهترین زمان سفر به آن هم فصل بهار است چرا که فرصت دارید در بهترین هوای شیراز به دیدار از آثاری همچون تخت جمشید، آرامگاه کوروش کبیر و آرامگاه حضرت حافظ بپردازید.

بهترین بخش سفر به شیراز دیدار از نارنجستان های شیراز است که در فصل بهار بهترین تصویر خود را به نمایش می گذارند. بوی بهار نارنج شیراز در فصل بهار حتما هوش از سرتان می برد! توقفگاه بعدی اصفهان است. اصفهان و شیراز در فاصله ۵۰۰ کیلومتری  از هم هستند و می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.

اصفهان را در تمام دنیا با زیبایی های بی نظیرش می شناسند و همانند شیراز، یکی از بهترین زمان های سفر به اصفهان هم فصل بهار است. با سفر در فصل بهار به اصفهان فرصت دارید تا از جاذبه های بی نظیر اصفهان دیدن کنید، بدون آنکه نگران سردی هوا باشید.

در قدم بعدی اما باید به سراغ گیلان به عنوان یکی دیگر از مقاصد سفر در بهار برویم. گیلان همیشه سرسبز ایران جاذبه های دیدنی طبیعی بسیار زیادی دارد و همیشه از مقاصد سفر در بین افراد است. اما در فصل بهار و خصوصاً اردیبهشت ماه، سفر به هریک از شهرهای شمالی حال و هوای دیگری دارد. 

کی و کجا بریم سفر؟

نوبتی هم که باشد باید کم کم به مشهد می رسیدیم. با اینکه سفر به مشهد در هر روز و ماه سال حال و هوای دیدنی و جذابی دارد، اما در فصل بهار می توانید علاوه بر زیارت در بهترین فصل سال، به دیدار از طبیعت زیبا و بکر اطراف مشهد هم بروید.

روستاهای بسیار زیبایی در اطراف مشهد وجود دارد که همواره از جاذبه های گردشگری این شهر مقدس به حساب می آیند.

 

بهترین مقاصد سفر در تابستان

خب، کم کم فصل تابستان نزدیک می شود و به دنبال فرار از گرمای آن هستید، از طرفی دوست دارید که روزهای تعطیلات تابستانی را نیز با تجربه سفری بی نظیر سر کنید. بهترین مقصد سفر در تابستان کدام شهر است؟ اولین پیشنهاد ما به شما برای سفر در تابستان امسال کمی متفاوت است. مکانی را به شما معرفی می کنیم که شاید کمتر نامش را شنیده باشید.

در تابستان امسال پیشنهاد می کنیم مقصد سفرتان را به سمت چهارمحال و بختیاری تغییر دهید و به دیدار از کوهرنگ بروید. منطقه ای که هم آب معدنی معروفی دارد و هم دشت لاله های واژگونش زبان زد خاص و عام است. کوهرنگ در حوالی شهرکرد قرار دارد و فاصله آن تا مرکز شهر در حدود ۹۱ کیلومتر است. اما پیش از آنکه بخواهید از زیاد بودن راه گلایه کنید، باید به شما بگوییم که طی کردن هر مسیری برای رسیدن به کوهرنگ ارزشش را دارد. پس تعلل نکنید و راهی سفر شوید.

احمد کی و کجا بریم سفر؟

 

همیشه برای سفر شهرهای شمالی یا جنوبی پیشنهاد می شود، اما برای تابستان امسالتان قصد داریم تا فیروزکوه تهران را معرفی کنیم. بله! همین پایتخت همیشه شلوغ و پر از دود مناطق بسیار زیبایی هم دارد که خیلی ها از آن بی خبریم و فیروزکوه یکی از آنها است.

بهترین زمان سفر به فیروزکوه فصل تابستان است، چرا که نه دیگر نگرانی سرمای هوا را خواهید داشت، و نه باید به فکر بارش های ناگهانی باشید. در فصل تابستان با سفر به فیروزکوه، تنها کاری که باید انجام دهید لذت بردن از سفرتان است.

 

تابستان امسال کجا بریم؟

شهرستان فیروزکوه در امتداد جاده تهران به قائم قرار دارد و چشم اندازهای طبیعی بسیار زیادی برای پذیرایی از شما در خود نهفته است.

برای سفر در تابستان نباید مازندران و روستاهای زیبایش را هم از یاد ببریم. درست حدس زده اید، منظورمان آلاشت است. یکی از بهترین مقاصد سفر در تابستان که همیشه باید به آن به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد سفر نگاه کنید. آلاشت در فاصله ۴ ساعتی تهران قرار دارد و خنک ترین و پر جاذبه ترین مکانی است که برای سفر در تابستان می توانید پیدا کنید.

خالی از لطف نیست اگر به این نکته هم اشاره کنیم که آلاشت زادگاه رضا خان پهلوی نیز هست و علاوه بر مناظر خیره کننده طبیعی دارای آثار تاریخی بسیار زیادی هم هست. در این روستای با صفا یک رصدخانه نیز وجود دارد که می توانید شب هایتان را در آن به رصد ماه وستارگان بپردازید.

اما باید در ادامه بهترین مقاصد سفر در تابستان به سراغ کردستان همیشه زیبای ایران هم برویم. کردستان یکی از آن شهرهای اصیلی در ایران است که مانندش را حتی در هیچ کجای دنیا هم پیدا نخواهید کرد. کردستان از جمله مقاصدی است که اگر بومی آن منطقه نباشید، به دلیل سرما و خنکی هوایش در هیچ فصل دیگری نمی توانید به آن سفر کنید.

 

پس باید کردستان را هم به عنوان یکی دیگر از بهترین مقاصد سفر در تابستان به شما معرفی کنیم. البته اگر به سمت غرب کشور راهی می شود دیدار از طبیعت بکر لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد را هم از یاد نبرید.

 

 

بهترین مقاصد کشور برای سفر در پاییز

شما جز کدام دسته از افراد هستید؟ کسانی که فصل سفر را تنها محدود به بهار و تابستان می بینند و یا از آن هایی هستید که پاییز و زمستان را هم در بین زمان ها سفری خود در نظر می گیرید؟ اگر از دسته اول هستید می خواهیم مقاصدی را برای سفر در پاییز به شما معرفی کنیم.

برخلاف آنچه انتظارش را دارید، وقتی در کشور حرف از سفر می شود هیچ فصلی بهتر از پاییز نیست. یکی از اولین گزینه ها برای سفر در دل ایران در فصل پاییز، زدن به دل کویر و دیدار از مرنجان اصفهان است. کلا باید بهترین زمان برای کویر گردی را در فصل پاییز به شما معرفی کنیم و یکی از بهترین مقاصد سفری در فصل پاییز هم کویر مرنجاب! مرنجاب در نزدیکی اصفهان، کاشان و آران و بیدگل قرار دارد و راه های دسترسی شما به آن بسیار متنوع است.

 

در فصل پاییز هم دیگر خبری از گرمای سوزان کویری نیست و می تواند علاوه بر لذت بردن از گرمای لذت بخش کویر در روز، شبها هم به تماشا و رصد ستارگان در کویر مرنجان بپردازید و خاطراتی تکرار نشدنی از سفر در پاییز با خود به همراه بیاورید.

 

مقصد بعدی که برای سفر در پاییز می خواهیم به شما معرفی کنیم، جنگل های النگدره است. همه طبیعت را برای سرسبزی و تازگی آن دوست دارند، اما آخرین باری که در فصل پاییز به یک منطقه جنگلی سفر کرده اید چه زمانی بوده است؟ اصلا چنین تجربه ای دارید؟

خب اگر شما هم به دنبال تجربه سفری بی نظیر در فصل دو نفره ها هستید، پیشنهاد ما به شما دیدار از جنگل های النگدره است. جنگل النگدره علاوه بر اینکه آب و هوای بسیار مناسبی در فصل پاییز دارد، با فرا رسیدن مهر ماه تبدیل به بوم زنده نقاشی خداوند می شود. هر رنگی که تابحال در عمرتان دیده اید در پاییز النگدره به چشم می خورد.

 

ادامه راه ما در بین مقاصد سفری پاییزی به جزیره قشم می رسد. تقریبا همه میدانیم که همانند شهرهای سردسیر، اگر اهل شهرهای گرمسیر هم نباشیم، سفر به آنها در فصل های گرم سال بسیار عذاب آور خواهد بود. اما بهترین زمان برای سفر به جزیره قشم فصل پاییز است.

 

جزیره قشم علاوه بر اینکه یکی از جزایر تاریخی کشور است، به لحاظ گردشگری نیز دارای خدمات و امکانات رفاهی بسیار زیادی است. از آنجا که همگی در مورد زیبایی های طبیعی و مناظر ساحلی این جزیره هم شنیده ایم، دیگر نیازی نیست که در مورد آنها بیشتر صحبت کنیم.

 

پاییز کجا بریم؟

 

قشم در ۶ ماه ابتدایی سال گرمایی بسیار سوزان و طاقت فرسا دارد که با هوایی مرطوب شرجی همراه شده است. پس در ۶ ماه اول سال باید فکر سفر به قشم را از سرتان بیرون کنید، اما در آن سوی قضیه فصل پاییز بهترین زمان سفر به قشم است. البته با توجه به اینکه در فصل پاییز مسافران قشم کمی زیاد می شوند ممکن است هزینه های سفرتان دارای کمی افزایش باشد. حال که گذرتان به جنوب کشور افتاده است در بین بهترین مقاصد سفری پاییز باید دیدار از یزد را هم به شما یادآور شویم.

 

بهترین مقاصد سفر در زمستان

خب، کم کم به انتهای سال و فصل سرما و برف و باران های همیشگی می رسیم. زمانی که شاید کمتر از ۱۰ درصد افراد در آن به سفر فکر می کنند. اما نگران نباشید برای سفر در زمستان هم مقاصد هیجان انگیزی برای معرفی به شما داریم.

 

اگر قصد دارید که سوز و سرمای زمستانی را یکباره از تن بیرون کنید، بهترین مکان برای سفر در زمستان برای شما، چشمه های آبگرم سیاه کش است. سیاه کش نام منطقه ای در استان هرمزگان است که خوشبختانه کمتر شناخته شده و از آلودگی های محیطی به خوبی به دور مانده است.

 

سیاه کش یکی از بهترین انتخاب های شما برای سفر در زمستان است که علاوه بر جذابیت سفری دارای خواص درمانی برای بدنتان نیز هست. در قسمت قبلی قشم را به عنوان بهترین مقصد برای سفر در پاییز معرفی کردیم، اما باید حرف را کمی بیشتر بسط دهیم. قشم از بهترین مقاصد سفری در زمستان نیز هست و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی را برای مسافران زمستان خود در نظر دارد.

 

یکی از این جاذبه های بی نظیر برای سفر در زمستان، غار نمکی است. غاری که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری قشم قرار دارد و طولانی ترین غار نمکی دنیاست. دیگر نیازی هم نیست به زیبایی های محیطی و خواص ضد عفونی کننده هوای غار هم اشاره ای کنیم.

 

در جزیره قشم کمی آن طرف تر دره ستارگان نیز به عنوان یکی دیگر از مقاصد و جاذبه های سفر در زمستان پیش راه شماست. دره ستارگان در ۵ کیلومتری قشم و نزدیک به روستای برکه خلف قرار دارد و یکی از عجایب طبیعت ایران است. دره ای با عمری دو میلیون ساله که ستون هایی بسیار عجیب و حیرت انگیز دارد.

حال که در جنوب کشور هستیم نباید دیدار از جزیره هرمز را هم از یاد برد، جزیره خاک های رنگی ایران و خاک های خوراکی! بله درست خواندید. خاک رنگی جزیره هرمز در بین مردم بومی منطقه به عنوان نوعی ادویه کاربرد دارد. البته باید به صنایع دستی بی نظیری هم که با این خاک های رنگی تهیه می کنند اشاره کنیم. اگر به دنبال فرار از هیاهو و شلوغی های همیشه زندگی هستید، در زمستان امسال سری به هرمز بزنید، جزیره ای که به خاک قرمز رنگش معروف است.

 

به عنوان آخرین مقصد سفر در زمستان که در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد، دیدار از تمگه کول فرح ایذه را به شما پیشنهاد می کنیم. این تنگه در هفت کیلومتری شمال شرقی ایذه قرار دارد و منظره ای از ۶ نقش برجسته تاریخی به دوره ایلامیان را به نمایش گذاشته است.

در ابتدا مسیر ورودی به آن هم دو سنگ نبشته عظیم وجود دارد که در بدنه شان نقش هایی ظریف از صور انسان و حیوان حک شده که در حال نیایش و پرستش هستند. البته این تنگه در کنار دریا قرار دارد و می توانید در سفر زمستانی تان علاوه بر دیدار از جاذبه های تاریخی، بر لب ساحل نشسته و از افق زیبای منظره نیز لذت ببرید.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید