ورود آمریکایی‌ها به ایران ممنوع می‌شود

ورود آمریکایی‌ها به ایران ممنوع می‌شود؟

ورود آمریکایی‌ها به ایران ممنوع می‌شود؟

جهانگردان : طرح ممنوعیت سفر با پاسپورت آمریکایی به ایران از سوی دو نماینده جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا ارائه شده و در قالب این طرح محدودیت‌های گسترده‌ای برای سفر اتباع آمریکایی به ایران و جلوگیری از سفر مقامات ایرانی به آمریکا وضع شده است. در این طرح بر اساس آنچه که «جلوگیری از گروگان‌گیری اتباع آمریکایی از سوی ایران» خوانده شده، سفر اتباع آمریکا با پاسپورت آمریکایی به ایران ممنوع می‌شود.

به‌گزارش عصرایران، این طرح دولت آمریکا را ملزم می‌کند تا راهبردی را برای جلوگیری از «گروگان‌گیری اتباع آمریکایی توسط دشمنان ایالات متحده» که شامل شناسایی مجازات‌ها برای بازداشت غیرقانونی و گروگان‌گیری، شناسایی سیاست‌های واضح دولت ایالات متحده برای جلوگیری از پرداخت باج و جزئیات برنامه‌ها و راهبرد واشنگتن برای هماهنگی با متحدان و شرکای ایالات متحده تدوین و به کنگره ارایه کند. این طرح همچنین وزارت امور خارجه آمریکا را ملزم می‌کند به‌دلیل نگرانی از اینکه سفرهای اتباع آمریکا به ایران «خطر قریب‌الوقوع برای سلامت عمومی و ایمنی فیزیکی آن‌ها ناشی از تهدید غیرقانونی یا بازداشت» است یا خیر، سالانه تصمیم بگیرد که آیا پاسپورت‌های آمریکایی را برای سفر به ایران باطل اعلام کند یا خیر.

ورود آمریکایی‌ها به ایران ممنوع می‌شود
ورود آمریکایی‌ها به ایران ممنوع می‌شود

براساس این طرح دولت آمریکا ملزم است صدور ویزا برای بازدید از سازمان ملل را برای هر فردی که تحت تحریم‌های تروریسم یا سلاح‌های کشتار جمعی است، رد کند. این طرح به‌طور خاص به‌دنبال جلوگیری از سفر سید ابراهیم رئیسی به ایالات متحده برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل است که خشم بسیاری از جمهوری‌خواهان کنگره را برانگیخت و از دولت آمریکا خواستند که به رئیس جمهوری ایران ویزای سفر به آمریکا صادر نکند.

طبق این طرح دولت آمریکا باید سالانه رویه‌های گروگان‌گیری ایران را بازبینی و افرادی که در حمایت از این فعالیت‌ها دخیل هستند را به کنگره معرفی کند. علاوه بر این، این طرح از دولت می‌خواهد که درباره دلیل چشم‌پوشی از تحریم‌های مربوط به گروگان‌گیری در مورد چنین افرادی به کنگره توضیح دهد. همچنین دولت آمریکا ملزم است هر ۱۶۰ روز یکبار به کنگره در مورد وجوه آزاد شده، فهرست‌ دقیق تراکنش‌ها، گواهی‌ مبنی بر اینکه این وجوه برای مقاصد غیرانسانی استفاده نشده است یا دولت ایران را قادر به افزایش مخارج خود در امور بدخیم نمی کند، همچنین فهرست تمامی دارایی‌های مسدود شده ایران تحت تحریم‌های ایالات متحده، دلایل هرگونه تغییر در مسدود شدن دارایی‌ها و تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی برای شناسایی، توقیف یا مسدود کردن دارایی‌های افراد و نهادهای تحریم شده ایرانی، گزارش دهد. این طرح همچنین از ایالات متحده می‌خواهد که اطلاعات خود را با دولت‌های متحد به اشتراک گذاشته و به دولت‌های خارجی کمک کند تا دارایی‌های افراد و نهادهای تحریم شده ایرانی را مصادره کنند.

ورود آمریکایی‌ها به ایران ممنوع می‌شود
ورود آمریکایی‌ها به ایران ممنوع می‌شود

این طرح به‌طور مشترک توسط «جو ویلسون» جمهوری‌خواه، رییس کمیته فرعی خاورمیانه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، و «جارد مسکوویتز»، یک شاهین دموکرات، پس از توافق اخیر دولت بایدن با ایران برای آزاد کردن زندانیان امنیتی آمریکایی در ازای ایرانی‌های زندانی در آمریکا و رفع انسداد از ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از بانک‌های کره جنوبی ارائه شده است؛ اقدامی که مورد انتقاد شدید نمایندگان لابی اسراییل در کنگره آمریکا و شاهین‌های جنگ‌طلب واشنگتن قرار گرفت.

هنوز مشخص نیست در صورت تصویب این طرح در کنگره آمریکا تاثیر آن در سفرهای سالانه هزاران آمریکایی ایرانی‌تبار به ایران چه خواهد بود. بر اساس قوانین کنونی در ایران، سفر انفرادی اتباع آمریکا با پاسپورت آمریکایی به ایران ممنوع است و اتباع آمریکایی با پاسپورت آمریکا تنها می‌توانند به‌صورت گروهی و از طریق آژانس‌های گردشگری به ایران سفر کنند؛ اما هزاران شهروند ایرانی‌تبار آمریکا سالانه برای دیدار از سرزمین مادری‌شان به ایران سفر می کنند که بسیاری از آن‌ها در این نوع سفرها از پاسپورت ایرانی خود بهره می گیرند.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید