عربستان رکورد درآمد گردشگری را شکست

عربستان رکورد درآمد گردشگری را شکست!

عربستان رکورد درآمد گردشگری را شکست

مجله گردشگری جهانگردان . وزارت گردشگری عربستان اعلام کرد که این کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی به مازاد بالایی در تراز درآمدها برای اقلام سفر دست یافته است. به گزارش تجارت‌نیوز، عربستان سعودی شاهد درآمد گردشگری به ارزش تقریبی ۱۰ میلیارد دلار بوده که حاصل رشد و سرمایه‌گذاری گسترده این بخش در نظام مدیریتی این کشور است. درآمد‌ها در مقایسه با ۱.۶ میلیارد ریال سعودی (۴۲۷ میلیون دلار) در سه ماهه اول سال قبل، به ۲۲.۸ میلیارد ریال سعودی (۶.۸ میلیارد دلار) رسید.

بر اساس داده‌های اخیر منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، شن و ماسه‌های توریسم در جهان عرب در حال تغییر است. عربستان سعودی سریع‌ترین مقصد توریستی در بین کشورهای G20 است که تعداد بازدیدکنندگان آن در مقایسه با سطوح قبل از همه‌گیری ۱۲۱ درصد افزایش یافته است. عربستان سعودی به‌رغم اینکه یک مقصد نسبتا جدید در چشم‌انداز گردشگری جهانی است، مذهب، تاریخ، میراث، فرهنگ، دریا، آفتاب و غیره را ارائه می‌دهد. هنگامی که عربستان درهای خود را به روی بازدیدکنندگان بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ میلادی باز کرد، صنعت توریسم این کشور بلافاصله شروع به رونق کرد.

عربستان رکورد درآمد گردشگری را شکست
عربستان رکورد درآمد گردشگری را شکست

عوامل رونق گردشگری عربستان

به نقل از عربین بیزنس، عربستان سعودی یک موسم حج را با موفقیت به پایان رسانده است؛ رویدادی سالانه که همراه با زیارت‌های عمره در طول سال، حدود ۶ میلیارد دلار برای این کشور درآمد دارد. تا به حال، سفرهای مذهبی و سفرهای کاری از مهم‌ترین دلایلی است که مردم در سفر به عربستان به آن فکر می‌کنند.

علاوه بر این موارد می‌توان به تسهیل سفر با ویزای الکترونیکی، آغاز ابرپروژه‌های پیشرو در جهان مانند شهر نئوم و تروجنا و همین‌طور ارائه تصویر بهتری از عربستان توسط ستاره‌های فوتبال اروپا که با حقوق‌های نجومی به این کشور آمدند، اشاره کرد.

عربستان رکورد درآمد گردشگری را شکست
عربستان رکورد درآمد گردشگری را شکست

اما براساس این گزارش، در راستای چشم‌انداز ۲۰۳۰ میلادی، برنامه تحول ملی عربستان سعودی، این کشور قصد دارد سهم صنعت توریسم را به بیش از ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش دهد و یک تریلیون دلار برای سرمایه‌گذاری در این بخش در دهه آینده در نظر گرفته شده است. احمد الخطیب، وزیر گردشگری عربستان سعودی، خاطرنشان می‌کند که راه‌اندازی موفقیت‌آمیز صندوق توسعه گردشگری، حتی در چشم طوفان همه‌گیری، « گواهی بر اعتماد سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی به چشم‌انداز بلندمدت گردشگری در عربستان بود.»

عربستان سعودی حالا به نقاط عطف قابل توجهی در صنعت توریسم دست یافته است. این کشور در شاخص درآمد گردشگری بین‌المللی ۱۶ پله صعود کرده و در سال ۲۰۲۲ میلادی در رتبه ۱۱ جهان قرار گرفته است که یک جهش قابل توجه از جایگاه ۲۷ خود در سال ۲۰۱۹ میلادی است.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید