سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه

سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه در سال ۲۰۲۳ میلادی

سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه در سال ۲۰۲۳ میلادی

جهانگردان : وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرد ورود گردشگران خارجی به این کشور در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ میلادی (دی ۱۴۰۱ تا آبان ۱۴۰۲) با ۱۰.۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل، به ۴۶.۷ میلیون نفر رسید و این آمار با احتساب اتباع ترک مقیم خارج از کشور به ۵۲.۷ میلیون نفر می‌رسد؛ از این تعداد ۲.۹ میلیون نفر از گردشگران این کشور ایرانی بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، روس‌ها بزرگترین گروه از گردشگران خارجی در ترکیه را تشکیل می‌دادند و از ژانویه تا اکتبر (۱۱ ماه سال ۲۰۲۳ میلادی)، ۶.۰۸ میلیون روس از این کشور بازدید کردند که ۱۳ درصد از کل گردشگران خارجی را تشکیل می‌دهد. در مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۴.۹۵ میلیون روس در این کشور تعطیلات خود را سپری کرده بودند.

آلمانی‌ها با ۵.۹۶ میلیون نفر در رتبه دوم قرار دارند و تعداد گردشگران آلمانی به ترکیه از ژانویه تا نوامبر سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است. این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که حدود ۳.۷ میلیون بریتانیایی در ۱۱ ماه نخست سال جاری میلادی از این کشور بازدید کرده‌اند که در مقایسه با ۳.۳ میلیون گردشگر بریتانیایی در سال گذشته افزایش یافته است.

ترکیه همچنین در این بازه زمانی پذیرای ۲.۹ میلیون بازدیدکننده ایرانی بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی افزایش ۵ درصدی را نشان می‌دهد. با وجود ادامه جنگ، تعداد گردشگران اوکراینی با ۲۶.۳ درصد افزایش به نزدیک ۷۹۵ هزار نفر رسید. با این حال، این رقم هنوز کمتر از بیش از ۲ میلیون اوکراینی است که در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی از این کشور بازدید کردند.

سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه
سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه

استانبول بار دیگر محبوب‌ترین مقصد در بین گردشگران خارجی بوده و طی ۱۱ ماه از سال ۲۰۲۳ میلادی، بیش از ۱۶ میلیون گردشگر از این شهر بزرگ دیدن کردند. آنتالیا نیز ۱۴.۵ میلیون بازدیدکننده را به خود جذب کرد که ۳۱ درصد از کل گردشگران خارجی را تشکیل می‌دهد.

گردشگری منبع مهمی از درآمد برای ترکیه است و دولت این کشور برای مهارِ کسری بودجه خود حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده است. این صنعت حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) کمک می‌کند و دولت ترکیه پیش از این پیش‌بینی کرده بود، در سال جاری شمار گردشگران ورودی به ترکیه به ۶۰ میلیون نفر برسد و همچنین برآورد شده این رقم در سال ۲۰۲۸ میلادی به ۹۰ میلیون نفر برسد.

سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه
سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه

از حیث درآمد نیز پیش‌بینی می‌شود امسال درآمد گردشگری ترکیه به ۵۶ میلیارد دلار و در پنج سال آینده به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد. درآمدهای گردشگری این کشور در شش‌ماهه اول سال جاری میلادی با ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاه کاربران (1 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید