عمارت دیوانخانه قوام

عمارت دیوانخانه قوام ملکی شیراز(نارنجستان قوام)

عمارت دیوانخانه قوام ملکی(نارنجستان قوام)

در میان جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شهر شیراز، عمارت دیوانخانه قوام ملکی همچون نگینی درخشان می‌درخشد. این عمارت باشکوه که در دوره قاجار بنا شده، یادگاری از دوران اوج شکوه و هنر ایرانیان است. اگر به دنبال سفری در تاریخ و هنر قاجار هستید، عمارت دیوانخانه قوام ملکی مقصدی بی‌نظیر برای شما خواهد بود.

تاریخچه

عمارت دیوانخانه قوام ملکی در اواخر دوره قاجار، به دستور “ابوالقاسم خان قوام الملکی دوم” از ثروتمندان و سیاستمداران برجسته آن زمان، بنا شد. این عمارت که در ابتدا به عنوان مقر حکومتی قوام الملکی مورد استفاده قرار می‌گرفت، بعدها به یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی و سیاسی شیراز تبدیل شد.

معماری

عمارت دیوانخانه قوام ملکی با معماری منحصر به فرد خود، نمونه‌ای از هنر و ذوق ایرانیان در دوره قاجار است. این عمارت در دو طبقه ساخته شده و شامل بخش‌های مختلفی از جمله اندرونی، بیرونی، تالارها، اتاق‌های تشریفاتی، حرمسرا و حمام است. تزئینات داخلی عمارت، از جمله گچبری‌های ظریف، نقاشی‌های دیواری، آیینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌های نفیس، هر بازدیدکننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. بنا دارای حیاطی بزرگ با درختان نارنج بسیار است که چندین نخل زیبا هم به زیبایی آن افزوده است.توصیه می شود در اردیبهشت ماه به این مکان سفر نکنید! اسنشاق عطر بهشتیِ بهار نارنج در این فضا انسان را مدهوش می کند!

تالار تشریفات

یکی از بخش‌های دیدنی عمارت دیوانخانه قوام ملکی، تالار تشریفات است. این تالار با شکوه که در طبقه اول عمارت واقع شده، محل برگزاری مراسم و ضیافت‌های رسمی قوام الملکی بوده است. گچبری‌های منحصر به فرد، نقاشی‌های دیواری نفیس و ارسی‌های چوبی ظریف، تالار تشریفات را به یکی از زیباترین بخش‌های عمارت تبدیل کرده است.

عمارت دیوانخانه قوام
عمارت دیوانخانه قوام

حوضخانه و حمام

حوضخانه و حمام عمارت دیوانخانه قوام ملکی نیز از دیگر بخش‌های دیدنی این مجموعه هستند. حوضخانه با حوضی بزرگ و فواره‌ای زیبا، مکانی خنک و دلنشین برای استراحت در گرمای طاقت‌فرسای شیراز بوده است. حمام عمارت نیز با معماری سنتی خود، یادآور روزگار گذشته است.

موزه

در حال حاضر، عمارت دیوانخانه قوام ملکی به موزه تبدیل شده و در آن اشیای تاریخی و نفیس مربوط به دوره قاجار به نمایش گذاشته می‌شود. بازدید از این موزه فرصتی عالی برای آشنایی با تاریخ، فرهنگ و هنر ایران در دوره قاجار است.

نشانی

عمارت دیوانخانه قوام ملکی(نارنجستان قوام) در خیابان لطفعلی خان زند و محلۀ درب شیخ واقع شده است.

عمارت دیوانخانه قوام
عمارت دیوانخانه قوام ملکی شیراز

ساعات بازدید

عمارت دیوانخانه قوام ملکی همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای بازدید عموم باز است.

نکات

  • برای بازدید از عمارت دیوانخانه قوام ملکی، لباس مناسب و کفش راحت بپوشید.
  • در داخل عمارت از عکاسی و فیلمبرداری خودداری کنید.
  • اشیای داخل موزه را لمس نکنید.
با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید