در سفر به استانبول ترکیه و یا هر شهر خارجی دیگر نکات امنیتی و رفاهی وجود دارد که با رعایت آنها مطمئن باشید سفری آرام خواهید داشت. در ادامه نکات سفر به استانبول را به مختصر برای شما آورده ایم.

خرید بلیت از سفر آنلاین

خرید بلیت پرواز استانبول

ویزا:

آیا برای سفر به استانبول  ترکیه احتیاج به ویزا است؟

خیر. اگر شهروند ایران باشید احتیاجی به دریافت ویزا ندارید. بقیه ملیت ها هم دریافت ویزا برای شان به راحتی امکان پذیر است. برای ورود به این کشور فقط همراه داشتن پاسپورت کفایت می نماید.

امنیت در ترکیه و شهر استانبول چطور است؟

پلیس ترکیه مدت هاست که نظارت و کنترل را در شهرها و معابر بیشتر نموده است. در سفرهای بین شهری، کلیه ماشین ها مدام بازرسی می شوند و ورود به شهرهای ترکیه و خروج از آنها، چه از راه زمینی و چه از راه هوایی، کاملا تحت کنترل دولت است. همه این موارد باعث می گردد ترکیه، و به خصوص استانبول، مکانی امن برای گردشگران باشد و برخورد مردم با گردشگران بسیار مناسب است. اگر احتیاج به آدرس داشته باشید و از مردم بپرسید، حتما شما را هدایت خواهند کرد.

در سفر به استانبول توصیه می کنیم چند مورد را حتما به خاطر بسپارید:

دیروقت -بعد از تاریکی هوا- در محله های خلوت و کوچه پس کوچه های شهر نمانید و سعی کنید خود را به مرکز شهر و جاهای پر رفت و آمد برسانید.

بعضی افراد ناشناس، که البته تسلط خوبی هم به زبان فارسی دارند، ممکن است به سراغ تان بیایند و به شما پیشنهاداتی درباره رفتن به رستورانی خاص، کافه یا مکان های عمومی دیگر را بدهند. درباره این مکان ها از منابع معتبر اطلاعات بگیرید و به این اشخاص اعتماد نکنید.

از صندوق امانات هتل بهره ببرید و وقتی از هتل خارج می شوید تمام پولی را که دارید همراه خودتان نبرید.

اگر مبلغ بالایی ارز تبدیل کردید، داخل صرافی پول خود را تحویل بگیرید و در جای مطئمنی از کیف تان قرار دهید. بیرون از صرافی جای مناسبی برای شمارش پول نیست.

پس از خرید از فروشگاه ها و پاساژها، کیسه های خریدتان را رها نکنید. گاهی مسافران به دلیل خستگی بدون توجه به اطراف شان کیسه های خریدشان را رها می نمایند و خودشان روی نیمکتی مشغول استراحت می شوند. در این حالت، بهترین شرایط را برای سارقان فراهم می کنید.

سگ ها و گربه ها در خیابان های استانبول!

استانبول تنها شهر اروپاست که سگ ها و گربه ها خیلی راحت و بدون مزاحمت در خیابان های شهر گردش می نمایند. البته نه تنها مردم مزاحمتی برای آنها ندارند بلکه حیوانات هم بسیار آرام هستند و مزاحمتی ایجاد نمی نمایند. بیشتر مردم هنگام صبح حیوانات خانگی شان را در خیابان رها می نمایند و حیوانات خودشان موقع شب به خانه برمی گردند. شهرداری استانبول بیشتر حیوانات در خیابان ها را واکسینه نموده، این موضوع را می توانید از برچسبی که معمولا به گوش حیوانات آویزان شده ببیند. استانبول به خاطر این موضوع شهرت بسیاری دارد.

آب و هوای استانبول چطور است؟

هوای استانبول خاص است، از این نظر که ممکن است در یک یا دو روز با تغییرات زیادی همراه باشد. مثلا در یک روز ۱۰ درجه تغییرات آب و هوایی دارد. این مورد به خصوص در اواخر تابستان و اواسط پاییز بیشتر است. اگر لباس مناسب با خودتان همراه نداشته باشید احتمال اینکه سرما بخورید زیاد است. به جز تابستان، در بیشتر فصل های سال بارندگی در استانبول وجود دارد. در سفر به استانبول چتر و لباس مناسب فراموش نگردد.

بهترین زمان سفر به استانبول کدام است؟

در بین نکات سفر به استانبول یکی از مهم ترین آن ها، بهترین زمان سفر به این شهر است. استانبول از ماه می تا سپتامبر بهترین آب و هوا را دارد و پذیرای گردشگران بسیاری است. در نتیجه قیمت اقامتگاه ها هم بالاتر است. در ماه های دسامبر و مارس که هوا سرد است، گردشگران کمترند و امکان انجام یکسری تفریحات وجود ندارد. بنابراین اگر به شلوغی و زیاد بودن جمعیت علاقه ندارید و به دنبال قیمت مناسب اقامتگاه هستید؛ بهترین زمان سفر به استانبول برای شما ماه های آوریل، اکتبر و نوامبر است.

استفاده از موبایل در ترکیه چطور است؟

برای خیلی از گردشگران معمولا این سوال پیش می آید که در استانبول چطور سیم کارت بگیرم؟ باید به شما بگوییم دریافت سیم کارت کار بسیار ساده ای است و البته برای کسانی که می خواهند از اینترنت گوشی استفاده نمایند و تماس اینترنتی با دوستان و آشنایان داشته باشند بسیار مقرون به صرفه است. به محض ورود به فرودگاه سیم کارت گوشی تان را از آن خارج کنید. هزینه رومینگ بالاست.

هزینه انواع اقامتگاه در سفر به استانبول

از دیگر نکات سفر به استانبول هزینه اقامتگاه هاست. در استانبول انواع اقامتگاه از هاستل گرفته تا هتل های لوکس برای اقامت وجود دارند. در ماه های گرم که گردشگران این شهر بیشترند، هزینه اقامتگاه ها کمی بالاتر می رود. اما با کمی جستجو می توانید با قیمت مناسب در استانبول اقامت کنید.

هزینه مواد غذایی در سفر به استانبول

از نکات مهم سفر به استانبول غذا و هزینه مواد غذایی در این شهر است. وعده صبحانه را می توانید با پرداخت ۴ تا ۸ لیر تهیه کنید. غذاها و ساندویچ های مدیترانه ای هم با قیمت ۶ تا ۱۰ لیر میل کنید. همچنین در سفر به استانبول می توانید لذت غذا خوردن در رستوران های دریایی و رستوران های این شهر کنار تنگه بسفر را تجربه کنید. برای افرادی هم که به دنبال صرفه جویی در سفر به استانبول هستند بهتر است ۵ رستوران ارزان و معروف محله بی اغلو (استانبول) را بشناسند.

حمل و نقل در سفر به استانبول

در نکات سفر به استانبول، نباید از حمل و نقل در این شهر غافل شد. هزینه تاکسی در استانبول گران است و اگر نگرانی برای هزینه سفر به استانبول ندارید، بهترین گزینه برای حمل و نقل در شهر است. هزینه تاکسی از فرودگاه به مرکز شهر حدود ۳۵ تا ۴۰ لیر و درون شهر ۸ تا ۱۲ لیر به ازاء هر ۳ کیلومتر جابجایی است. اما اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه های سفر به استانبول هستید، بهتر است از حمل و نقل عمومی در این شهر بهره ببرید. برای استفاده از حمل و نقل عمومی بهتر است استانبول کارت تهیه کنید.

مراکز خرید استانبول

خرید کردن یکی از قسمت های لذت بخش سفر به استانبول برای گردشگران است. در استانبول مراکز خرید بسیاری از مراکز لوس و کران قیمت تا مراکز ارزان برای خرید وجود دارد. بعضی از مراکز خرید معروف این شهر بازار عظیم استانبول، استانبول مال، مرکز خرید فروم، جواهر، کاله، اولیلیوم، کانیون، مرکز خرید آکمرکز، نیشان تاشی، دیپوسارت، پالادیوم، آپتیموم، هیستوریا هستند. همچنین، در سفر به استانبول می توانید از اوتلت های این شهر از جمله اوت لت استارسیتی و ایرپورت خرید کنید. بازدید از بازارهای هفتگی استانبول هم در سفر به استانبول خالی از لطف نیست.

جاهای دیدنی و تفریحات استانبول

شناختن مکان های دیدنی از نکات سفر به استانبول است. پیش از سفر به استانبول جاذبه های شهر را بشناسید و برای دیدن آن ها برنامه ریزی کنید. جاهای دیدنی استانبول بسیار متنوع و برای انواع سلیقه مناسب اند. اگر به دنبال هیجان و تفریحات آبی هستید، یا علاقه مند به تاریخ و فرهنگ ملل دیگر، استانبول مقصد مناسبی برای سفرتان است. اگر جزو افرادی هستید که با کمترین هزینه به همه جا سفر می کنید، یا برعکس، جزو افرادی هستید که هزینه سفر برای تان مهم نیست و به دنبال لوکس ترین مکان ها و امکانات سفر هستید؛ باز هم سفر به استانبول برای شما مناسب است.

در نهایت، برای تان سفر خوشی را به استانبول آرزو می کنیم. برای اطلاعات بیشتر حتما مطلب هر آنچه در سفر به استانبول باید بدانید، سری بزنید. همچنین، اگر به دنبال نکات سفر به استانبول با هزینه کم هستید، مطلب راهنمای هزینه سفر استانبول را از دست ندهید.