خانه فروغ الملک

خانه فروغ الملک

خانه فروغ الملک

شیراز، یکی از شهرهای معروف ایران و مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی است. در میان جاذبه‌های فراوان و متنوع این شهر، عمارت فروغ‌الملک یک گزینه خاص و منحصر به فرد است. با بازدید از این مکان، هم از یک خانه تاریخی دیدن خواهید کرد و هم فرصت بازدید از موزه هنر مشکین‌فام را خواهید داشت. با ما همراه باشید تا بیشتر با این مجموعه آشنا شوید.

معرفی عمارت فروغ‌الملک

عمارت فروغ‌الملک که قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول بازمی‌گردد، امروزه به عنوان یکی از جاذبه‌های دیدنی استان فارس در شیراز شناخته می‌شود. این بنا در ابتدا به عنوان یک خانه مسکونی ساخته شده و در طول زمان تغییرات متعددی را تجربه کرده است. امروزه، این عمارت میزبان موزه هنر مشکین‌فام است و در اتاق‌های آن، آثار هنری سه نسل از خانواده مشکین‌فام به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این آثار، آثار هنرمندان دیگری از استان فارس نیز در این موزه دیده می‌شود که برخی توسط خود هنرمندان و برخی دیگر توسط مجموعه‌داران به موزه اهدا شده‌اند.

تاریخچه خانه فروغ الملک

خانه فروغ‌الملک در سال ۱۳۱۰ (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول) توسط فروغ‌الملک قوامی (داماد قوام بزرگ) در زمینی به مساحت ۱۰۲۰ متر مربع در محور سنگ سیاه و در جوار بقعه بی‌بی دختران ساخته شد. از سال ۱۳۲۷ تا اواسط دهه ۵۰، این بنا به عنوان دبستان فروغ‌الملک مورد استفاده آموزش و پرورش قرار گرفت.

در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۷۷، خانه فروغ‌الملک با شماره ثبت ۲۰۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. مرمت این بنا در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان عمران و بهسازی شهری آغاز شد که شامل تعویض سقف‌ها، مرمت آجرکاری‌های نما، تعویض در و پنجره‌های چوبی، کاشی‌کاری حوض‌ها و مرمت سقف حوض‌خانه بود.

پس از پایان مرمت در سال ۱۳۸۱، این بنا به آقای حسن مشکین‌فام واگذار شد و کاربری آن به موزه هنر معاصر فارس تغییر یافت. امروزه این موزه با نام موزه هنر مشکین‌فام شناخته می‌شود.

خانه فروغ الملک
خانه فروغ الملک

معماری خانه فروغ الملک

خانه فروغ‌الملک، یکی از خانه‌های تاریخی شیراز، در ابتدا برای استفاده مسکونی ساخته شد. این بنا شامل بخش‌هایی نظیر پاسدارخانه، آشپزخانه، اصطبل، حمام و دو منزل مسکونی (مهمان‌سرای فدک فعلی و خانه فروغ‌الملک) است. این خانه سه طبقه شامل زیرزمین، طبقه همکف و طبقه اول می‌باشد و دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، عمارت شاه‌نشین، حوضخانه، حمام، آشپزخانه و … دارد.

در قسمت‌های شمال و جنوب خانه دو اتاق پنج‌دری قرار گرفته و در ضلع شمال‌غربی، سالن اصلی به نام شاه‌نشین با پنجره‌های گره‌کاری‌شده جای دارد. این شاه‌نشین از طریق یک حوضخانه هشت‌ضلعی به بخش اندرونی متصل می‌شود.

ساختار اصلی بنا شامل پی سنگ با ملاط گچ، دیوارهای آجری با ملاط گچ و خاک، و سقف‌های چوبی با پوشش گل و خاک و کاهگل است. تزئینات این خانه شامل آجرتزئینی، کاشی‌کاری، نقاشی‌های سقف و نقوش حجاری شده روی سنگ‌ها است. نقاشی‌های سقف یادآور هنر دوره زندیه است. فضای داخلی بنا نیز با پنجره‌های مشبک، کاشی‌کاری، حیاط‌های اندرونی و بیرونی، هشتی و اتاق‌های مبلمان‌شده با مبل‌های آینه‌کاری‌شده، زیبایی خاصی دارد.

خانه فروغ الملک کجاست؟

خانه فروغ الملک در بافت قدیمی شیراز، در محله سنگ سیاه و در پشت امامزاده بی‌بی دختران واقع شده است.

 

موزه هنر مشکین‌ فام

اشیای موجود در موزه هنر مشکین‌فام شامل صدها قطعه هنری است که طی بیش از نیم قرن توسط آقای حسن مشکین‌فام گردآوری شده‌اند. این آثار به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: آثار هنری خانواده مشکین‌فام و آثار هنرمندان معاصر فارس. این مجموعه بر اساس نوع اثر، تکنیک یا دوره خلق در بخش‌های مختلفی نظیر حجاری و نقش‌برجسته، خوشنویسی، نقاشی، عکاسی و هنرهای تجسمی به نمایش گذاشته شده است.

آثار هنری موزه مشکین‌فام

مجموعه هنری موزه شامل صدها قطعه است که در طول بیش از پنجاه سال با تلاش و علاقه خانواده مشکین‌فام گردآوری شده و به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود:

  1. آثار هنری خانواده مشکین‌فام
  2. آثار هنرمندان معاصر فارس

این آثار بر اساس نوع، تکنیک یا دوره خلق به بخش‌های جداگانه‌ای تقسیم شده و به نمایش درآمده‌اند.

بخش حجاری و نقش‌برجسته

در این بخش، آثار استاد حاج حبیب مشکین‌فام (۱۳۸۰-۱۲۹۴) روی سنگ‌های مختلف از جمله مرمر قرار دارد. این آثار شامل نقوش گل، حیوانات و متون اسلامی از جمله آیات قرآن هستند که به دو شیوه “گود” و “برجسته” طراحی، خوشنویسی و کنده‌کاری شده‌اند.

بخش خوشنویسی

این بخش به سه قسمت مجزا اما مرتبط تقسیم می‌شود:

  1. آثار خوشنویسی استاد حبیب مشکین‌فام
  2. آثار خوشنویسی محفل هنری حاج حبیب مشکین‌فام
  3. آثار اساتید بزرگ خوشنویسی فارس و ایران
خانه فروغ الملک
خانه فروغ الملک

بخش نقاشی

نقاشی‌های موزه هنر مشکین‌فام شامل مجموعه‌ای بسیار نفیس و متنوع از آثار هنرمندان معاصر فارس است. در این بخش، آثار ۳۰ هنرمند که نماینده سه نسل از نقاشان معاصر فارس هستند به نمایش درآمده‌اند. این هنرمندان عبارت‌اند از: حسام ابریشمی، بیژن بهادری کشکولی، علی‌اصغر تجویدی، خلیل توللی، قاسم حقیقی، بهرام خائف، بهنام خاوران، بهرام دبیری، عباس دریسی، مهدی رضاییان، کاظم رضاییان، قاسم روزخوش، حسن زارع، غلامحسین صابر، علیرضا ظریف، علیرضا عطروش، احمد علامه دهر، سعید غلامی، جمشید کریمی، شهرام کریمی، محمدرضا کشاورزی، امید مشکسار، حسن مشکین‌فام، منوچهر معتبر، حسین میرزایی، مهرزاد نژند، حمیدرضا هیربد و غلام یونس.

پیشنهاد ویژه

برای بازدید از خانه فروغ الملک ما گشت قاجار شیراز را به شما پیشنهاد می دهیم در این گشت شما از نارنجستان قوام،خانه زینت الملوک ،مسجد نصیر الملک ،حسینیه قوام ،مسجد مشیر و خانه فروغ الملک دیدن می کنید.

ساعات بازدید و بلیط خانه فروغ الملک

ساعات بازدید از خانه فروغ الملک و موزه هنر مشکین فام از ۹:۳۰ آغاز می‌شود و تا ۱۸:۳۰ ادامه می‌یابد. در نیمه اول سال در ساعات ۱۲ تا ۱۶ و در نیمه دوم سال در ساعات ۱۲ تا ۱۵ مجموعه بسته است.

پرسش‌های متداول

خانه فروغ الملک کجاست؟

خانه فروغ الملک در بافت قدیمی شیراز، در محله سنگ سیاه و پشت امامزاده بی‌بی دختران قرار دارد.

چه آثاری در موزه هنر مشکین‌فام به نمایش گذاشته شده‌اند؟

در موزه هنر مشکین‌فام صدها اثر هنری از جمله نقاشی، خوشنویسی، آثار حجمی و… از خانواده مشکین‌فام و دیگر هنرمندان استان فارس به نمایش گذاشته شده است.

ساعات بازدید از موزه هنر مشکین‌فام چه زمانی است؟

ساعات بازدید از خانه فروغ الملک و موزه هنر مشکین‌فام از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۸:۳۰ بعدازظهر است. در نیمه اول سال، مجموعه از ساعت ۱۲ تا ۱۶ و در نیمه دوم سال از ساعت ۱۲ تا ۱۵ بسته است.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید