باغ چهل تنان شیراز

باغ چهل تنان شیراز

باغ چهل تنان شیراز

تاریخچه باغ چهل تن

باغ چهل تن یکی از باغ های تاریخی شیراز است. قبرهای مربوط به سده ۱۳ هجری در این باغ قرار گرفته اند بررسی ها و مطالعات نشان می دهد که قدمت این باغ به دوره زندیه برمی گردد و محل زندگی ۴۰ درویشی بوده که در بقعه چهل تن گذران عمر می کردند و مشغول عبادت بودند و هر کدام دار فانی را وداع می گفت، درویش دیگری او را در ضلع شرقی محوطه به خاک می سپرد.

به این ترتیب زمانی که هر ۴۰ درویش رخت از دنیا بستند، قبرهایشان در این گوشه از حیاط ردیف شده بودند. بعدها در سال ۱۲۲۰ هجری شمسی حاکم وقت فارس یعنی معتمدالدوله فرهاد میرزا قاجار دستور ساخت سنگ قبرهایی به یک اندازه را داد و این سنگ قبرها بدون هیچ نوشته ای روی قبرها قرار گرفتند.

باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز

این باغ به خاطر نزدیکی به حافظیه بازدیدکنندگان زیادی دارد و محوطه باصفای آن محل مناسبی برای فرار از شلوغی شهر و ورق زدن تاریخ است. درختان سرو، گل های رنگارنگ، در و پنجره های چوبی، باغچه های متعدد و آجرکاری های ساده به این مکان هویت زیبایی بخشیده اند و آرامش عجیبی را به بازدیدکننده ها القا می کنند. این پنجرها و شیشه های رنگی به بقعه یا تکیه ای اختصاص دارند که در محوطه باغ چهل مقام قرار گرفته و از بناهای دوره کریمخان زند است. اینجا همان جایی است که درویشان زندگی می کردند.

دیدن سنگ قبرهای ساده ای که هویت این درویش ها را فاش نمی کند به درستی زندگی بی شیله و پیله آن ها را یادآوری می کند. البته به غیر از ۴۰ قبر عارف ها و زاهدهای گمنام، قبر ۲ عارف و ادیب معروف شیراز به اسم شیخ ابواسحق یا همان شیخ اطعمه (متوفی ۸۰۵ هجری شمسی) و همچنین حشمت شیرازی (متوفی ۱۳۳۰ هجری شمسی) نیز در این باغ دیده می شود که برخلاف بقیه قبور دارای نقش و نگارها و آیات قرآنی هستند و هنرمندانه روی سنگ ها حکاکی شده اند. این نقش و نگارها نیز گوشه ای از هنر ایرانیان گذشته را به بازدیدکنندگان یادآور می شوند.

باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز

آوازه باغ های زیبای شیراز را می توان در افسانه ها و کتب تاریخی جستجو کرد. باغی به اسم باغ چهل تن یا باغ چهل مقام و یا باغ چهل تنان با درختان سرو کهنسالش قریب به چند قرن است که در لابه لای خانه های مسکونی و بلوار چهل مقام آرمیده است. اگر به آرامگاه حافظ شیرازی یا باغ چهان نما سر زده باشید در همان چندصد متری خود باغ چهل تن را می بینید که با محوطه سرسبز و باصفایی از بازدیدکنندگان میزبانی می کند.

باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز

چرا بازدید از باغ چهل تن پیشنهاد می شود؟

باغ چهل تن یکی از باغ های تاریخی شیراز است .قبرهای مربوط به سده ۱۳ هجری در این باغ قرار گرفته اند.

باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز

در باغ چهل تن از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟

این باغ به خاطر نزدیکی به حافظیه بازدیدکنندگان زیادی دارد و محوطه باصفای آن محل مناسبی برای فرار از شلوغی شهر و ورق زدن تاریخ است. درختان سرو، گل های رنگارنگ، در و پنجره های چوبی، باغچه های متعدد و آجرکاری های ساده به این مکان هویت زیبایی بخشیده اند و آرامش عجیبی را به بازدیدکننده ها القا می کنند.
این پنجرها و شیشه های رنگی به بقعه یا تکیه ای اختصاص دارند که در محوطه باغ چهل مقام قرار گرفته و از بناهای دوره کریمخان زند است. اینجا همان جایی است که درویشان زندگی می کردند.

در اینجا بخوانید : باغ موزۀ هفت تنان کجاست؟

دیدن سنگ قبرهای ساده ای که هویت این درویش ها را فاش نمی کند به درستی زندگی بی شیله و پیله آن ها را یادآوری می کند.
البته به غیر از ۴۰ قبر عارف ها و زاهدهای گمنام، قبر ۲ عارف و ادیب معروف شیراز به اسم شیخ ابواسحق یا همان شیخ اطعمه (متوفی ۸۰۵ هجری شمسی) و همچنین حشمت شیرازی (متوفی ۱۳۳۰ هجری شمسی) نیز در این باغ دیده می شود که برخلاف بقیه قبور دارای نقش و نگارها و آیات قرآنی هستند و هنرمندانه روی سنگ ها حکاکی شده اند. این نقش و نگارها نیز گوشه ای از هنر ایرانیان گذشته را به بازدیدکنندگان یادآور می شوند.

باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز

زمان پیشنهادی بازدید از باغ چهل تن چه قدر است؟

باغ چهل تن یا چهل مقام وسعت چندانی ندارد و در کمتر از نیم ساعت می توان از آن بازدید کرد و ضمنا برای این بازدید نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

فصل مناسب برای بازدید از باغ چهل تن چه زمانی است؟

جاذبه هایی از این دست در فصل های بهار و تابستان به اوج زیبایی خود می رسند ولی اگر بخواهید در آب و هوای مساعد به شیراز سفر کنید، آنجا را برای ایام بهاری رزرو کنید و نزدیک عصر به دیدن این جاذبه بروید.

چگونه به باغ چهل تن برویم؟

باغ چهل تن در فاصله کمی از حافظیه قرار گرفته و برای همین مکان پربازدیدی به حساب می آید و به طبع سیستم حمل و نقل عمومی شیراز دسترسی راحتی را به این اماکن میسر ساخته است. با این حال استفاده از خودرو شخصی یا تاکسی یکی از راحت ترین گزینه ها برای گردشگران خواهد بود که به این منظور باید خود را به بلوار هفت تنان برسانند و از آن جا به سمت بلوار چهل مقام بروند.
چه مراکز گردشگری دیگری نزدیک باغ چهل تنان هست؟

باغ و موزه هفت تنان: ۲۵۰ متر
آرامگاه حافظ شیرازی: ۳۰۰ متر
باغ جهان نما: ۴۵۰ متر
دروازه قرآن: ۱ کیلومتر
لونا پارک شیراز:‌ ۱.۶ کیلومتر
چه هتل هایی در نزدیکی باغ چهل تن برای اقامت وجود دارند؟

هتل پرسپولیس: ۱ کیلومتر
هتل رویال شیراز: ۱ کیلومتر
هتل ارگ: ۱.۵ کیلومتر
هتل آپارتمان جهان نما:‌۱.۸ کیلومتر
هتل گرند شیراز (هتل بزرگ شیراز): ۱.۸ کیلومتر

  

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به باغ چهل تن هستند؟

فست فود پاتیلی: ۱۰۰ متر
رستوران جردن: ۶۰۰ متر
خانه استیک دلا: ۷۰۰ متر
رستوران هفت خان:‌ ۹۰۰ متر
کافه رستوران آبیژ: ۱.۲ کیلومتر

باغ چهل تنان شیراز
باغ چهل تنان شیراز
با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید