باغ دلگشا

باغ دلگشا : گشتی در تاریخ و زیبایی شیراز

باغ دلگشا

شیراز، شهر شاعران و گل‌ها، پر از باغ‌های ایرانی با شکوه و تاریخی است که هر کدام داستان‌ها و زیبایی‌های خاص خود را دارند. یکی از این باغ‌ها، باغ دلگشا است که در دامنه کوه‌های شمال شرقی شیراز واقع شده و با قدمت چندین هزار ساله، گویی از دل تاریخ سر برآورده است. در این نوشته، سفری به این باغ زیبا خواهیم داشت و با تاریخ، معماری و جاذبه‌های آن آشنا می‌شویم.

تاریخچه باغ دلگشا

باغ دلگشا سابقه‌ای دیرینه دارد و گفته می‌شود که قدمت آن به دوران قبل از اسلام و دوره ساسانیان می‌رسد. در آن زمان، این باغ در نزدیکی کهندژ قرار داشت و به عنوان مکانی برای تفریح و استراحت پادشاهان ساسانی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در دوره صفویه، باغ دلگشا مورد توجه ویژه قرار گرفت و به یکی از باغ‌های مهم و باشکوه آن دوران تبدیل شد. در این دوره، عمارتی زیبا در باغ ساخته شد و باغ با درختان میوه و گل‌های رنگارنگ تزئین گردید.

باغ دلگشا در دوره قاجار نیز رونق خود را حفظ کرد و مورد توجه پادشاهان قاجار قرار گرفت. در این دوره، تعمیراتی در باغ انجام شد و عمارت آن نیز مرمت گردید.

باغ دلگشا
باغ دلگشا

تأثیرات تاریخی و فرهنگی

باغ دلگشا در طول تاریخ محل اقامت و تفریح بسیاری از پادشاهان و شاعران بزرگ بوده است. این باغ به دلیل زیبایی و آرامش خود، همواره الهام‌بخش شاعران و نویسندگان ایرانی بوده و در بسیاری از آثار ادبی به آن اشاره شده است.

معماری باغ دلگشا

باغ دلگشا نمونه‌ای از باغ‌های ایرانی با معماری سنتی است. این باغ دارای عناصر مختلفی مانند عمارت، حوض، جوی آب، درختان میوه و گل‌ها است. عمارت باغ در دو طبقه ساخته شده و دارای تزئینات زیبایی مانند کاشی‌کاری، آینه‌کاری و نقاشی است.

حوض بزرگ باغ در مرکز آن قرار دارد و جوی آبی از آن عبور می‌کند و به زیبایی باغ می‌افزاید. درختان میوه و گل‌های رنگارنگ نیز در سرتاسر باغ کاشته شده‌اند که در هر فصل جلوه خاصی به آن می‌دهند.

جاذبه‌های باغ دلگشا

باغ دلگشا به دلیل زیبایی و تاریخچه‌اش، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شیراز به شمار می‌رود. گردشگران می‌توانند در این باغ قدم بزنند، از زیبایی‌های آن لذت ببرند و از عمارت و حوض آن دیدن کنند.

همچنین در باغ دلگشا کافه و رستورانی نیز وجود دارد که می‌توان در آن استراحت کرد و از صرف غذا و نوشیدنی لذت برد.

موزه رادیو
موزه رادیو

موزه منحصر به فرد رادیو در این باغ وجود داد.  موزه رادیو شیراز در طبقه دوم باغ دلگشا قرار دارد و حدودا ۱۰۰ رادیو قدیمی از زمان ناصرالدین شاه را به نمایش گذاشته است.

برای کسانی که عاشق اشیا نوستالژی هستند و از دیدن رادیو‌های قدیمی و ظرافت‌ها خاص اون‌ها لذت میبرند، دیدن این موزه خالی از لطف نیست. جالب است که بدانید، قدیمی‌ترین رادیو موجود در این موزه مربوط به ۵۰ سال پیش است.

باغ دلگشا
باغ دلگشا

مسیر دسترسی به باغ دلگشا

باغ دلگشا در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. برای دسترسی به این باغ می‌توان از وسایل نقلیه عمومی یا خودروی شخصی استفاده کرد.

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به باغ دلگشا، ایستگاه ولیعصر است که از آنجا باید با تاکسی به سمت بلوار سلمان فارسی رفت. همچنین اتوبوس‌های خطوط پایانه شهید دستغیب-بلوار نارنجستان و بلوار نارنجستان-پایانه نمازی در نزدیکی باغ دلگشا ایستگاه دارند.

نکاتی درباره بازدید از باغ دلگشا

  • بهترین زمان برای بازدید از باغ دلگشا، فصل بهار و پاییز است که هوا خنک و دلپذیر است.
  • ساعات بازدید از باغ دلگشا از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر است.
  • در باغ دلگشا امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، نمازخانه و فروشگاه نیز وجود دارد.

اگر قصد سفر به شیراز را دارید و می خواهید از باغ دلگشا دیدن کنید ما گشت باغات شیراز را پیشنهاد می کنیم و با یک تیر چند نشان را بزنید زیر شما با شرکت در گشت باغات شیراز علاوه بر باع دلگشا از باغ ارم ،باغ عفیف آباد ،جهان نما و باغ ملی دیدن کنید.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید